Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 3108 din data: 25-02-2010 pusa de teusdea diana : · Buna ziua.Noi, locuitorii din zona P-ta Agroalimentara, Posta din cartierul A. Vlaicu va rugam sa luati masuri pentru salubrizarea zonei. Va multumim anticipat
Intrebarea nr. 3104 din data: 23-02-2010 pusa de MURESAN RAZVAN : · Buna ziua,
IN VECINATATEA BLOCULUI DE LOCUINTE SITUAT PE STRADA BUCEGI NR. 5BIS, EXISTA UN TEREN AL CARUI PROPRIETAR NU SE OCUPA DE INTRETINEREA LUI, PE PROPRIETATEA ACELEI PERSOANE ESTE O MIZERIE DE NEDESCRIS SI VARA LOCUIESC “ PERSOANELE STRAZII ”.
VA ROG IN NUMELE ASOCIATIEI A LUA CONTACTUL CU PROPRIETARUL SI AL SOMA SA INGRADEASCA LOCUL SI SA PASTREZE CURATENIA.
Intrebarea nr. 3078 din data: 11-02-2010 pusa de Bene Iosif : · Am o intrebare.Sunt o persoan(familie)care platesc,maibinezis an de zile,salubritate pentru 2(dou)persoane si in arad si in com.Iratos,6(sase)luni,pentru ca varaa locuim in Iratos(Martie si pana Noemrie)se motiveaza comuna.In timpul aratate mai sus,in ap.din arad nu locueste nime.
Rog sa binevoiti sa-mi dati o solutie,cat posibil echitabil,sa nu platesc intrun an calendaristic 18 luni.
Cu stima.Fam Bene Telefon 0357/411721
Intrebarea nr. 3056 din data: 31-01-2010 pusa de Silviu : · Buna ziua
In parcurile de la blocurile X-2 si X-3(Strada Aleea Tomis) nu functioneaza becul de iluminat stradal,va rugam daca se poate rezolva aceasta problema.
Va multumesc
Intrebarea nr. 3026 din data: 12-01-2010 pusa de Dumitrean Mirela : · Va rugam sa luati masuri pentru ridicarea masinilor parasite din cartierul Parneava. Pe str.Cpt.Ignat (intre str.Ep.Roman Ciorogariu si str.Grivitei) si pe str.Grivitei (intre str.Cpt.Ignat si str.Dorobantilor) sunt masini fara numere de inmatriculare, parasite de luni intregi, aflate pe ambele parti ale strazii. Pe langa faptul ca ofera o imagine dezolanta, impiedica si buna circulatie a celorlalte masini. Cu stima, Mirela Dumitrean
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3108 din data: 25-02-2010 pusa de teusdea diana : · Buna ziua.Noi, locuitorii din zona P-ta Agroalimentara, Posta din cartierul A. Vlaicu va rugam sa luati masuri pentru salubrizarea zonei. Va multumim anticipat
|
Raspuns din data de 10-03-2010 : Stimata doamna,
Eurocontainerele din zona Pietei Agroalimentare se golesc zilnic iar in caz de nevoie si de doua ori pe zi. Colectarea se face inclusiv duminica. In cazul observarii unor disfunctionalitati sau a nerespectarii frecventei de colectare, va recomandam sa va adresati Dispeceratului Polaris la telefon 0728281698, 0728281730 sau la Primaria Municipiului Arad – 0257281850 - int 132.
Lucrarile de salubrizare stradala se se efectueaza conform graficului de lucru intocmit in baza comenzii transmise, dar se intampla sa apara probleme datorita santierului din zona si a celor ce-si desfasoara activitatea in Piata Agroalimentara.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3104 din data: 23-02-2010 pusa de MURESAN RAZVAN : · Buna ziua,
IN VECINATATEA BLOCULUI DE LOCUINTE SITUAT PE STRADA BUCEGI NR. 5BIS, EXISTA UN TEREN AL CARUI PROPRIETAR NU SE OCUPA DE INTRETINEREA LUI, PE PROPRIETATEA ACELEI PERSOANE ESTE O MIZERIE DE NEDESCRIS SI VARA LOCUIESC “ PERSOANELE STRAZII ”.
VA ROG IN NUMELE ASOCIATIEI A LUA CONTACTUL CU PROPRIETARUL SI AL SOMA SA INGRADEASCA LOCUL SI SA PASTREZE CURATENIA.
|
Raspuns din data de 10-03-2010 : Stimate domn,
Primaria face demersuri pentru identificarea proprietarului si a i se pune in vedere obligativitatea imprejmuirii proprietatii si pastrarii curateniei.
Compartimentul Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3078 din data: 11-02-2010 pusa de Bene Iosif : · Am o intrebare.Sunt o persoan(familie)care platesc,maibinezis an de zile,salubritate pentru 2(dou)persoane si in arad si in com.Iratos,6(sase)luni,pentru ca varaa locuim in Iratos(Martie si pana Noemrie)se motiveaza comuna.In timpul aratate mai sus,in ap.din arad nu locueste nime.
Rog sa binevoiti sa-mi dati o solutie,cat posibil echitabil,sa nu platesc intrun an calendaristic 18 luni.
Cu stima.Fam Bene Telefon 0357/411721
|
Raspuns din data de 01-03-2010 : Stimate Domn,
Ca urmare a intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Conform Anexei nr.7.1 art.4 la Hotararea Consiliului Local al Municipiului Arad nr.430 din 28.12.2009 privind stabilirea impozitelor si taxelor locale pentru anul 2010,.. daca in cursul lunii au loc modificari in ceea ce priveste numarul de persoane care locuiesc intr-un imobil, proprietarul sau chiriasul va depune o declaratie rectificativa in termen de 30 zile de la data cand apare modificarea.
Taxa se datoreaza pentru persoanele fizice care locuiesc minimum 30 zile calendaristice consecutive in municipiul Arad. Taxa se da la scadere pentru persoanele fizice care lipsesc din municipiul Arad minim 30 zile calendaristice consecutive.
Ca atare, petentul va depune la sediul Directiei Venituri, registratura persoane fizice, declaratie rectificativa privind taxa speciala de salubritate de fiecare data cand persoanele care locuiesc in municipiul Arad lipsesc de la domiciliu mai mult de 30 zile calendaristice consecutive.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3056 din data: 31-01-2010 pusa de Silviu : · Buna ziua
In parcurile de la blocurile X-2 si X-3(Strada Aleea Tomis) nu functioneaza becul de iluminat stradal,va rugam daca se poate rezolva aceasta problema.
Va multumesc
|
Raspuns din data de 05-02-2010 : Stimate Domn,
Ca urmare a intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
Sesizarea dumneavoastra a fost transmisa la SC ELBA SA pentru competenta solutionare.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3026 din data: 12-01-2010 pusa de Dumitrean Mirela : · Va rugam sa luati masuri pentru ridicarea masinilor parasite din cartierul Parneava. Pe str.Cpt.Ignat (intre str.Ep.Roman Ciorogariu si str.Grivitei) si pe str.Grivitei (intre str.Cpt.Ignat si str.Dorobantilor) sunt masini fara numere de inmatriculare, parasite de luni intregi, aflate pe ambele parti ale strazii. Pe langa faptul ca ofera o imagine dezolanta, impiedica si buna circulatie a celorlalte masini. Cu stima, Mirela Dumitrean
|
Raspuns din data de 10-02-2010 : Stimata Doamna,
Ca urmare a intrebarii dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
In urma verificarilor din teren efectuate de angajatii Biroului Ridicari Vehicule, au fost luate in baza de date a biroului un nr. de 6 autovehicule ce fac obiectul Legii 421/2002, urmand a se demara procedurile legale de identificare, somare si ridicare a autovehiculelor.
Compartiment Audiente
|
Sus
|
|
|
|